Zemiakové lokše sú jedným z najobľúbenejších tradičných jedál na Slovensku. Sú to jemné, mäkké placky vyrobené zo zemiakového cesta, ktoré sa tradične pečú na suchej panvici. Lokše sa dajú konzumovať na slano aj na sladko, a vďaka ich jednoduchosti a univerzálnosti sú ideálnym jedlom pre akúkoľvek príležitosť.
Ingrediencie:
- 1 kg varných zemiakov (ideálne starších, múčnych zemiakov)
- 200 g hladkej múky (množstvo závisí od typu zemiakov)
- 1 čajová lyžička soli
- kačacia masť alebo olej na potretie (voliteľné)
Postup:
1. Uvarenie zemiakov: Zemiaky ošúpte a nakrájajte na menšie kúsky. Vložte ich do hrnca so slanou vodou a varte, kým nebudú mäkké (približne 15-20 minút).
2. Príprava cesta: Uvarené zemiaky sceďte a nechajte vychladnúť. Potom ich roztlačte alebo pretlačte cez lis na zemiaky do veľkej misy. Pridajte múku a soľ a rýchlo premiešajte, aby ste vytvorili mäkké, ale nelepivé cesto. Cesto by nemalo byť príliš tuhé ani príliš mäkké – ak je potrebné, pridajte ešte trochu múky.
3. Tvarovanie lokší: Z cesta vytvarujte valček a rozdeľte ho na rovnaké kúsky (asi 10-12 kúskov). Každý kúsok rozvaľkajte na tenkú placku (asi 2-3 mm hrubú) na mierne pomúčenej doske.
4. Pečenie: Lokše pečte na suchej, rozohriatej panvici (najlepšie liatinovej) na strednom ohni. Každú placku pečte z každej strany približne 1-2 minúty, alebo kým nezačnú mať zlatohnedé bublinky. Lokše majú byť jemné a pružné, nie tvrdé.
5. Potieranie masťou: Ak chcete, aby boli lokše ešte chutnejšie, po upečení ich potrite tenkou vrstvou kačacej masti.
Lokše môžu byť podávané ako jednoduchá príloha alebo ako hlavné jedlo, plnené rôznymi náplňami. Tu sú niektoré z najobľúbenejších možností:
1. Kačacia pečeň a cibuľa:
Orestujte jemne nakrájanú cibuľu na kačacej masti do sklovita. Pridajte na kúsky nakrájanú kačaciu pečeň a opekajte, kým nie je prepečená. Ochutíme soľou, korením a troškou majoránu. Touto zmesou naplňte lokše a ešte teplé podávajte.
2. Kačacie prsia s pomarančovou omáčkou:
Ingrediencie: 2 kačacie prsia, soľ, korenie, 2 pomaranče (šťava aj kôra), 1 lyžica medu, 1 lyžica balzamikového octu, 1 lyžica masla
Postup: Kačacie prsia osolíme a okoreníme. Na suchej panvici ich opekajte najprv kožou dolu, kým koža nie je chrumkavá a zlatistá. Potom ich otočte a opekajte aj z druhej strany, až kým nie sú prsia prepečené (asi 5-7 minút z každej strany). V samostatnom hrnci zmiešajte pomarančovú šťavu, kôru, med a balzamikový ocot a varte na miernom ohni, kým sa omáčka nezredukuje. Na záver pridajte maslo a miešajte, kým sa nerozpustí a omáčka nezískava jemnú konzistenciu. Kačacie prsia nakrájajte na tenké plátky, vložte ich do lokší a prelejte pomarančovou omáčkou.
3. Kačacia masť a kyslá kapusta:
Tradičná kombinácia, ktorá nikdy nesklame. Natrite lokše kačacou masťou a naplňte ich dusenou kyslou kapustou. Pridajte na kocky nakrájanú a orestovanú slaninu pre extra chuť. Ak chcete dokonalé hlavné jedlo, servírujte s chrumkavým kačacím stehnom.
4. Sladké lokše s makom a cukrom:
Pre sladkú verziu natrite lokše maslom, posypte mletým makom a práškovým cukrom. Môžete pridať aj trochu medu pre extra sladkosť.
5. Lokše s nutellou a banánmi:
Pre deti (a dospelých so sladkým zubom) natrite lokše Nutellou, pridajte plátky banánov a zrolujte. Ideálne na rýchly dezert alebo sladkú pochúťku.
Zemiakové lokše sú skutočne univerzálnym jedlom, ktoré možno prispôsobiť podľa chuti každého stravníka. Či už preferujete tradičné slané plnenie s kačacou pečeňou alebo kačacími prsiami s pomarančovou omáčkou, alebo sladké s makom a cukrom, zemiakové lokše sú vždy zárukou spokojnosti. Skúste si pripraviť tento tradičný slovenský pokrm doma a experimentujte s rôznymi náplňami!