logo

Blog

<<  8/35 >>

Pochutiny pre dlhovekosť

21.7.2021 15:38

Ako sa dožiť vysokého veku? Základom dlhovekosti je záujem o svoje telo a zdravie - dostatok pohybu a spánku, plnohodnotný relax a striedme stravovanie. Dôležitý je nielen pravidelný príjem jedla päťkrát denne v primeranom množstve, ale aj výber konkrétnych druhov potravín.   

O niektorých potravinách je všeobecne známe, že sú zdravé. Ale čakali by ste, že vám život môže predĺžiť aj pravidelné pitie kvalitnej kávy? Šálka dobrej kávy povzbudí všetky zmysly a pohladí žalúdok, no záleží na jej kvalite – na pôvode a spôsobe pestovania i spracovania. Najkvalitnejšie zrná má odroda Arabica, ktorá sa pestuje vo vysokých nadmorských výškach. Má hustejšie a tvrdšie zrná, ich farba, chuť a vôňa je v porovnaní s inými druhmi výraznejšia. Je všeobecne známe, že kofeín podporuje nielen mozgové funkcie, ale aj metabolizmus a dobrá správa je, že zdravý človek ho môže bez obáv denne prijať v dávke do štyristo miligramov.     

Zdraviu prospešné pochutiny

Dlhovekosť podporí aj čokoláda s vysokým obsahom kakaa, v ktorom sa nachádza mnoho výživných látok a antioxidantov. Kakao pomáha nielen dobrému tráveniu, ale udržiava aj zdravý mozog, zaháňa príznaky stresu a eliminuje duševnú degeneráciu súvisiacu s pribúdajúcim vekom. Kvalitná horká čokoláda posilňuje tiež pamäť a kognitívne funkcie. Množstvo pozitívnych účinkov na organizmus majú aj orechy a oriešky, ktoré sú zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálov, bielkovín, rastlinných tukov a nenasýtených mastných kyselín. Vlašské a lieskové orechy regulujú v tele krvný tlak a eliminujú vznik kardiovaskulárnych chorôb. Živiny obsiahnuté v orechoch pozitívne pôsobia nielen na pokožku, vlasy a nechty, ale aj na psychiku.

Koreniny ako liek

Čili papričky udržujú zdravé srdce a kardiovaskulárny systém. Korenie z čili patrí medzi bojovníkov proti infekciám - má nielen antibakteriálne, ale aj antimykotické vlastnosti. Preto v našej ponuke je - okrem pálivej chili omáčky - aj sladká chilli omáčka značky Tri Chilli Farm. Čili dokáže naštartovať lenivý metabolizmus a telu pomáha rýchlejšie spaľovať tuky - podobne ako škorica. Škorica obsahuje vitamíny A, B a C, z minerálov najmä železo, kalcium a magnézium. Táto korenina významne podporuje trávenie, v žalúdku bráni výskytu plesní a množeniu parazitov. Pomáha aj pri problémoch s nadúvaním. Aj horčičné semienka zlepšujú pohyb čriev a zrýchľujú metabolizmus. A navyše, majú tiež upokojujúce a ozdravné účinky – pomáhajú pri migrénach a prechladnutiach. Koreniny sú kvôli vysokej koncentrácii zdraviu prospešných zlúčenín oddávna považované za oveľa viac, než len za produkty, ktoré dochutia jedlá. Oprávnene sa považujú za prírodné liečivo.    

Názor odborníkov

Čo odporúčajú odborníci, aby sa ľudia dožili čo najdlhšieho veku v čo najlepšej kvalite života? Okrem vhodnej stravy a športovania dlhovekosť podporuje pozitívny prístup k životu a dobrá nálada. Z pohľadu odborníkov je dôležité vzdelávať sa a stále získavať nové informácie o zdravom životnom štýle - aktívne sa zaujímať o svoje fyzické a psychické zdravie. Zdravie utužovať vhodným denným režimom – kvalitnou stravou, pohybom a spánkom. Tiež pestovaním dobrých medziľudských vzťahov a záľubami, ktoré človeka obohatia.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  8/35 >>Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies